Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162485R0500B0W
Y162485R0500B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162485R0500B0W
Brief Description
RES SMD 85.05 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162485R0500B0W.pdf
Availability of Y162485R0500B0W
QUANTITY
Y162485R0500B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162485R0500B0W
Internal Part NumberEIS-Y162485R0500B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)85.05
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162485R0500B0W
Y162485R0500B0W Details Description
Related parts for Y162485R0500B0W
DIODE ZENER 24V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
2.0 WTB REC HSG 2CKT datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 15.24MM datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 8" datasheet.pdf