Susumu RG1608P-5490-B-T1
RG1608P-5490-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5490-B-T1
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5490-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-5490-B-T1
QUANTITY
RG1608P-5490-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5490-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5490-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5490-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5490-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5490-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-5490-B-T1
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 244-MDIMM datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 043 250V datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 4A datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.48A 1CH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf