Xilinx XC4VFX60-10FFG1152I
XC4VFX60-10FFG1152I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VFX60-10FFG1152I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 576 I/O 1152FCBGA
Datasheet Download
XC4VFX60-10FFG1152I.pdf
Availability of XC4VFX60-10FFG1152I
QUANTITY
XC4VFX60-10FFG1152I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VFX60-10FFG1152I
Internal Part NumberEIS-XC4VFX60-10FFG1152I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 FX
Number of LABs/CLBs6320
Number of Logic Elements/Cells56880
Total RAM Bits4276224
Number of I/O576
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VFX60-10FFG1152I
Related LinksXC4VFX60-, XC4VFX60-10FFG1152I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VFX60-10FFG1152I Details Description
Related parts for XC4VFX60-10FFG1152I
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RESISTOR 240K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM BST FLYBACK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED 1" DOME WHT PMI 37.5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf