Recom Power REC5-2405SRW/H6/A/SMD
REC5-2405SRW/H6/A/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2405SRW/H6/A/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC5-2405SRW/H6/A/SMD.pdf
Availability of REC5-2405SRW/H6/A/SMD
QUANTITY
REC5-2405SRW/H6/A/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2405SRW/H6/A/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-2405SRW/H6/A/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2405SRW/H6/A/SMD
Related LinksREC5-2405S, REC5-2405SRW/H6/A/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2405SRW/H6/A/SMD Details Description
Related parts for REC5-2405SRW/H6/A/SMD
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 12.31" datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC 3-TO-1 DVI/HDMI SWITCH 80TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
1.25MM M/M 16POS 28AWG 150MM datasheet.pdf