Xilinx XC4VFX60-11FF1152IS1
XC4VFX60-11FF1152IS1 picture photo
Mfg. Part Number
XC4VFX60-11FF1152IS1
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 1181MHz, 56880-Cell, CMOS, PBGA1152 IC
Datasheet Download
XC4VFX60-11FF1152IS1.pdf
Availability of XC4VFX60-11FF1152IS1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC4VFX60-11FF1152IS1 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VFX60-11FF1152IS1
Internal Part NumberEIS-XC4VFX60-11FF1152IS1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC4VFX60-11FF1152IS1 today
SeriesXC4VFX60-11
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs-
Number of Terminals1152
TechnologyCMOS
Feature-
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width-
Length-
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)225
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternatesXC4VFX60-11FFG1152IS1-1104167125
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4VFX60-11FF1152IS1
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4VFX60-11FF1152IS1
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC4VFX60-1, XC4VFX60-11FF1152IS1 Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VFX60-11FF1152IS1 Details Description
Related parts for XC4VFX60-11FF1152IS1
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL CRIMP SUPRA-GRIP 14-22AWG datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 29X29X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf