Xilinx XC4VLX100-11FFG1513I
XC4VLX100-11FFG1513I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX100-11FFG1513I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX100-11FFG1513I.pdf
Availability of XC4VLX100-11FFG1513I
QUANTITY
XC4VLX100-11FFG1513I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX100-11FFG1513I
Internal Part NumberEIS-XC4VLX100-11FFG1513I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs12288
Number of Logic Elements/Cells110592
Total RAM Bits4423680
Number of I/O960
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1513-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1513-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX100-11FFG1513I
Related LinksXC4VLX100-, XC4VLX100-11FFG1513I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX100-11FFG1513I Details Description
Related parts for XC4VLX100-11FFG1513I
Crystal 40.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 40POS SMD datasheet.pdf