Xilinx XC4VLX160-12FFG1513C
XC4VLX160-12FFG1513C picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX160-12FFG1513C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX160-12FFG1513C.pdf
Availability of XC4VLX160-12FFG1513C
QUANTITY
XC4VLX160-12FFG1513C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX160-12FFG1513C
Internal Part NumberEIS-XC4VLX160-12FFG1513C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs16896
Number of Logic Elements/Cells152064
Total RAM Bits5308416
Number of I/O960
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1513-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1513-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX160-12FFG1513C
Related LinksXC4VLX160-, XC4VLX160-12FFG1513C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX160-12FFG1513C Details Description
Related parts for XC4VLX160-12FFG1513C
IC AMP DIFF SNGL-SUP 8SOIC datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 300MA 3.75 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 6.3" datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V JB 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 6SOP-23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf