Xilinx XC5204-6PQ100C
XC5204-6PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC5204-6PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100QFP
Datasheet Download
XC5204-6PQ100C.pdf
Availability of XC5204-6PQ100C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC5204-6PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5204-6PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC5204-6PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC1700, 5200, HQ, SCD Families 19/Jul/2010
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC5200
Number of LABs/CLBs120
Number of Logic Elements/Cells480
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates6000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5204-6PQ100C
Related LinksXC5204-, XC5204-6PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5204-6PQ100C Details Description
Related parts for XC5204-6PQ100C
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 25POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
AML54 1/2 ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
CLASSIC BRUSH NICKEL LARGE HOOK datasheet.pdf
MEGOHMMETER datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 50V DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf