Xilinx XC5VFX100T-3FFG1738C
XC5VFX100T-3FFG1738C picture photo
Mfg. Part Number
XC5VFX100T-3FFG1738C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA
Datasheet Download
XC5VFX100T-3FFG1738C.pdf
Availability of XC5VFX100T-3FFG1738C
QUANTITY
XC5VFX100T-3FFG1738C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VFX100T-3FFG1738C
Internal Part NumberEIS-XC5VFX100T-3FFG1738C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 FXT
Number of LABs/CLBs8000
Number of Logic Elements/Cells102400
Total RAM Bits8404992
Number of I/O680
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1738-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1738-FCBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VFX100T-3FFG1738C
Related LinksXC5VFX100T, XC5VFX100T-3FFG1738C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VFX100T-3FFG1738C Details Description
Related parts for XC5VFX100T-3FFG1738C
IC CATV AMP MOD 870MHZ 325MA 7P datasheet.pdf
IC TXRX RS485 SGL DIFF 8MSOP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 400MA 1.32 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON 6.2MM WIRE TERMINAL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2POS STR FMAL-R/A FMALE 4M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf