Xilinx XC5VLX110T-1FFG1136C4031
XC5VLX110T-1FFG1136C4031 picture photo
Mfg. Part Number
XC5VLX110T-1FFG1136C4031
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Datasheet Download
XC5VLX110T-1FFG1136C4031.pdf
Availability of XC5VLX110T-1FFG1136C4031
QUANTITY
XC5VLX110T-1FFG1136C4031 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VLX110T-1FFG1136C4031
Internal Part NumberEIS-XC5VLX110T-1FFG1136C4031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 LXT
Number of LABs/CLBs8640
Number of Logic Elements/Cells110592
Total RAM Bits5455872
Number of I/O640
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1136-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1136-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VLX110T-1FFG1136C4031
Related LinksXC5VLX110T-1, XC5VLX110T-1FFG1136C4031 Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VLX110T-1FFG1136C4031 Details Description
Related parts for XC5VLX110T-1FFG1136C4031
Crystal 32.7680kHz 20ppm 8pF 40 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 104POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL LP SER 8-UMAX datasheet.pdf
REPL LED WHT 12V FOR A22 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf