Xilinx XC5VLX220-1FF1760I
XC5VLX220-1FF1760I picture photo
Mfg. Part Number
XC5VLX220-1FF1760I
Brief Description
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA
Datasheet Download
XC5VLX220-1FF1760I.pdf
Availability of XC5VLX220-1FF1760I
QUANTITY
XC5VLX220-1FF1760I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VLX220-1FF1760I
Internal Part NumberEIS-XC5VLX220-1FF1760I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesVirtex®-5 LX
Number of LABs/CLBs17280
Number of Logic Elements/Cells221184
Total RAM Bits7077888
Number of I/O800
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1760-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1760-FCBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VLX220-1FF1760I
Related LinksXC5VLX220, XC5VLX220-1FF1760I Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VLX220-1FF1760I Details Description
Related parts for XC5VLX220-1FF1760I
IC SWITCH BUS 4BIT TTL 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS TIN WW datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CNTRL SW SOUND 24-QSOP datasheet.pdf
DIN RAIL BRACKET datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.6A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf