Xilinx XC5VLX220T-1FFG1136I
XC5VLX220T-1FFG1136I picture photo
Mfg. Part Number
XC5VLX220T-1FFG1136I
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Datasheet Download
XC5VLX220T-1FFG1136I.pdf
Availability of XC5VLX220T-1FFG1136I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC5VLX220T-1FFG1136I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VLX220T-1FFG1136I
Internal Part NumberEIS-XC5VLX220T-1FFG1136I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesVirtex®-5 LXT
Number of LABs/CLBs17280
Number of Logic Elements/Cells221184
Total RAM Bits7815168
Number of I/O640
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1136-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1136-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VLX220T-1FFG1136I
Related LinksXC5VLX220T, XC5VLX220T-1FFG1136I Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VLX220T-1FFG1136I Details Description
Related parts for XC5VLX220T-1FFG1136I
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3.18MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 40SKT SLD CUP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5A 8SOP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
6800UF 25V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf