Xilinx XC5VSX240T-1FF1738C
XC5VSX240T-1FF1738C picture photo
Mfg. Part Number
XC5VSX240T-1FF1738C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA
Datasheet Download
XC5VSX240T-1FF1738C.pdf
Availability of XC5VSX240T-1FF1738C
QUANTITY
XC5VSX240T-1FF1738C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VSX240T-1FF1738C
Internal Part NumberEIS-XC5VSX240T-1FF1738C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 SXT
Number of LABs/CLBs18720
Number of Logic Elements/Cells239616
Total RAM Bits19021824
Number of I/O960
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1738-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1738-FCBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VSX240T-1FF1738C
Related LinksXC5VSX240, XC5VSX240T-1FF1738C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VSX240T-1FF1738C Details Description
Related parts for XC5VSX240T-1FF1738C
CONN ADAPT PLUG TO JACK UHF datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR 128MB 184-DIMM datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME 4PDT 24VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO218AB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A TO277A datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf