Xilinx XC5VSX50T-1FFG665C
XC5VSX50T-1FFG665C picture photo
Mfg. Part Number
XC5VSX50T-1FFG665C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA
Datasheet Download
XC5VSX50T-1FFG665C.pdf
Availability of XC5VSX50T-1FFG665C
QUANTITY
XC5VSX50T-1FFG665C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VSX50T-1FFG665C
Internal Part NumberEIS-XC5VSX50T-1FFG665C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingVirtex-5, SXT FPGA 11/March/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 SXT
Number of LABs/CLBs4080
Number of Logic Elements/Cells52224
Total RAM Bits4866048
Number of I/O360
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case665-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package665-FCBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VSX50T-1FFG665C
Related LinksXC5VSX50T, XC5VSX50T-1FFG665C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VSX50T-1FFG665C Details Description
Related parts for XC5VSX50T-1FFG665C
CONN HEADER RT/A .100 5POS 30AU datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 12A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf
WPG-M50 CABLE GLAND PA BL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FRAM 100LQFP datasheet.pdf
DIP SWITCH SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf