Xilinx XC5VSX95T-1FFG1136I
XC5VSX95T-1FFG1136I picture photo
Mfg. Part Number
XC5VSX95T-1FFG1136I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Datasheet Download
XC5VSX95T-1FFG1136I.pdf
Availability of XC5VSX95T-1FFG1136I
QUANTITY
XC5VSX95T-1FFG1136I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VSX95T-1FFG1136I
Internal Part NumberEIS-XC5VSX95T-1FFG1136I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingVirtex-5, SXT FPGA 11/March/2008
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 SXT
Number of LABs/CLBs7360
Number of Logic Elements/Cells94208
Total RAM Bits8994816
Number of I/O640
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1136-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1136-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VSX95T-1FFG1136I
Related LinksXC5VSX95T, XC5VSX95T-1FFG1136I Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VSX95T-1FFG1136I Details Description
Related parts for XC5VSX95T-1FFG1136I
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 6.6A TO-220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18.2A 8-SOIC datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
IC SOC 32K SMART CARD READ 68QFN datasheet.pdf
GROMMET 0.500" RUBBER BLACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 4W datasheet.pdf