Xilinx XC6SLX100-3FGG676C
XC6SLX100-3FGG676C picture photo
Mfg. Part Number
XC6SLX100-3FGG676C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 480 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC6SLX100-3FGG676C.pdf
Availability of XC6SLX100-3FGG676C
QUANTITY
XC6SLX100-3FGG676C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6SLX100-3FGG676C
Internal Part NumberEIS-XC6SLX100-3FGG676C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesS6 Family Overview
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan® 6 LX
Number of LABs/CLBs7911
Number of Logic Elements/Cells101261
Total RAM Bits4939776
Number of I/O480
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6SLX100-3FGG676C
Related LinksXC6SLX100, XC6SLX100-3FGG676C Datasheet, Xilinx Distributor
XC6SLX100-3FGG676C Details Description
Related parts for XC6SLX100-3FGG676C
CONN PLUG HOUSING 2POS 3.96MM CR datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
COUPLER 30 DB 7-18GHZ datasheet.pdf
IC REG BUCK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf