Xilinx XC6VLX240T-2FFG1759I
XC6VLX240T-2FFG1759I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VLX240T-2FFG1759I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA
Datasheet Download
XC6VLX240T-2FFG1759I.pdf
Availability of XC6VLX240T-2FFG1759I
QUANTITY
XC6VLX240T-2FFG1759I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VLX240T-2FFG1759I
Internal Part NumberEIS-XC6VLX240T-2FFG1759I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVirtex-6 FPGA Overview
PCN Design/SpecificationVirtex-6 FIFO Input Logic Reset 18/Apr/2011
PCN Assembly/OriginSubstrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex® 6 LXT
Number of LABs/CLBs18840
Number of Logic Elements/Cells241152
Total RAM Bits15335424
Number of I/O720
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1760-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1759-FCBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6VLX240T-2FFG1759I
Related LinksXC6VLX240T, XC6VLX240T-2FFG1759I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VLX240T-2FFG1759I Details Description
Related parts for XC6VLX240T-2FFG1759I
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 34POS CBL datasheet.pdf