Xilinx XC6VLX365T-3FFG1156I
XC6VLX365T-3FFG1156I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VLX365T-3FFG1156I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA
Datasheet Download
XC6VLX365T-3FFG1156I.pdf
Availability of XC6VLX365T-3FFG1156I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC6VLX365T-3FFG1156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VLX365T-3FFG1156I
Internal Part NumberEIS-XC6VLX365T-3FFG1156I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC6VLX365T-3FFG1156IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-6 LXT Family 364032 Cells 40nm Technology 1V 1156-Pin FCBGA Tray
SeriesXC6VLX365T-
Lifecycle statusActive
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-1156
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC6VLX365T-3FFG1156I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC6VLX365T-3FFG1156I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-6 FPGA
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-6 FPGA
Related LinksXC6VLX365T, XC6VLX365T-3FFG1156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VLX365T-3FFG1156I Details Description
Related parts for XC6VLX365T-3FFG1156I
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS SMT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf