Xilinx XC7A100T-L2FTG256E
XC7A100T-L2FTG256E picture photo
Mfg. Part Number
XC7A100T-L2FTG256E
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 170 I/O 256FTBGA
Datasheet Download
XC7A100T-L2FTG256E.pdf
Availability of XC7A100T-L2FTG256E
QUANTITY
XC7A100T-L2FTG256E Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7A100T-L2FTG256E
Internal Part NumberEIS-XC7A100T-L2FTG256E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArtix-7
Number of LABs/CLBs7925
Number of Logic Elements/Cells101440
Total RAM Bits4976640
Number of I/O170
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7A100T-L2FTG256E
Related LinksXC7A100T-, XC7A100T-L2FTG256E Datasheet, Xilinx Distributor
XC7A100T-L2FTG256E Details Description
Related parts for XC7A100T-L2FTG256E
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER TRIPLE 16SSOP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 4LX.075"SW NAT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MODULAR KEYBOARDS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf