Xilinx XC7VX690T-L2FFG1158E
XC7VX690T-L2FFG1158E picture photo
Mfg. Part Number
XC7VX690T-L2FFG1158E
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA
Datasheet Download
XC7VX690T-L2FFG1158E.pdf
Availability of XC7VX690T-L2FFG1158E
QUANTITY
XC7VX690T-L2FFG1158E Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7VX690T-L2FFG1158E
Internal Part NumberEIS-XC7VX690T-L2FFG1158E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Substrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-7
Number of LABs/CLBs54150
Number of Logic Elements/Cells693120
Total RAM Bits54190080
Number of I/O350
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1156-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1158-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7VX690T-L2FFG1158E
Related LinksXC7VX690T-, XC7VX690T-L2FFG1158E Datasheet, Xilinx Distributor
XC7VX690T-L2FFG1158E Details Description
Related parts for XC7VX690T-L2FFG1158E
FIXED IND 47UH 500MA 690 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19A I2PAK datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT89-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 30V NI880XS2 datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
AVL3 LONG LIFE SWITCH 1.47 OPERA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/TNC 18GHZ datasheet.pdf