Xilinx XC8109-1BG225C
XC8109-1BG225C picture photo
Mfg. Part Number
XC8109-1BG225C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 2688 CLBs, 9000 Gates, 144MHz, 2688-Cell, CMOS, PBGA225 IC
Datasheet Download
XC8109-1BG225C.pdf
Availability of XC8109-1BG225C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC8109-1BG225C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC8109-1BG225C
Internal Part NumberEIS-XC8109-1BG225C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC8109-1BG225C today
SeriesXC8109-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs2688
Number of Terminals225
TechnologyCMOS
Feature2688 CLBS, 9000 GATES
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width27 mm
Length27 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max5.4 ns
alternates-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC8109-1BG225C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC8109-1BG225C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC8109-, XC8109-1BG225C Datasheet, Xilinx Distributor
XC8109-1BG225C Details Description
Related parts for XC8109-1BG225C
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X4 160POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf