NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XC850DECVR50BUR2
XC850DECVR50BUR2 picture photo
Mfg. Part Number
XC850DECVR50BUR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
XC850DECVR50BUR2.pdf
Availability of XC850DECVR50BUR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC850DECVR50BUR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC850DECVR50BUR2
Internal Part NumberEIS-XC850DECVR50BUR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC850DECVR50BUR2
XC850DECVR50BUR2 Details Description
Related parts for XC850DECVR50BUR2
CABLE BARE WIRE 4' RJ-45 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V RED datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC HALL SENSOR SIP-3 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf