Xilinx XC95108-15PQ100I
XC95108-15PQ100I picture photo
Mfg. Part Number
XC95108-15PQ100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 108MC 15NS 100PQFP
Datasheet Download
XC95108-15PQ100I.pdf
Availability of XC95108-15PQ100I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC95108-15PQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95108-15PQ100I
Internal Part NumberEIS-XC95108-15PQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max15.0ns
Voltage Supply - Internal4.5 V ~ 5.5 V
Number of Logic Elements/Blocks6
Number of Macrocells108
Number of Gates2400
Number of I/O81
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95108-15PQ100I
Related LinksXC95108-, XC95108-15PQ100I Datasheet, Xilinx Distributor
XC95108-15PQ100I Details Description
Related parts for XC95108-15PQ100I
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V MAGN-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 940MA 388 MOHM datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 2.14GHZ datasheet.pdf