Xilinx XC95288XV-10PQG208I
XC95288XV-10PQG208I picture photo
Mfg. Part Number
XC95288XV-10PQG208I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Flash PLD, 10ns, 288-Cell, CMOS, PQFP208 IC
Datasheet Download
XC95288XV-10PQG208I.pdf
Availability of XC95288XV-10PQG208I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC95288XV-10PQG208I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95288XV-10PQG208I
Internal Part NumberEIS-XC95288XV-10PQG208I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC95288XV-10PQG208I today
SeriesXC95288XV-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs-
Number of Terminals208
TechnologyCMOS
Feature0 DEDICATED INPUTS, 168 I/O
Package CodeFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width28 mm
Length28 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternatesXC95288XV-10PQ208I-1536449934
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC95288XV-10PQG208I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC95288XV-10PQG208I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC95288XV, XC95288XV-10PQG208I Datasheet, Xilinx Distributor
XC95288XV-10PQG208I Details Description
Related parts for XC95288XV-10PQG208I
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
RES 10 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
2A 8 DIP DUAL INVERTING datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf