Xilinx XC9572-15PQ100C
XC9572-15PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC9572-15PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 72MC 15NS 100PQFP
Datasheet Download
XC9572-15PQ100C.pdf
Availability of XC9572-15PQ100C
QUANTITY
XC9572-15PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC9572-15PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC9572-15PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max15.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks4
Number of Macrocells72
Number of Gates1600
Number of I/O72
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC9572-15PQ100C
Related LinksXC9572-, XC9572-15PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC9572-15PQ100C Details Description
Related parts for XC9572-15PQ100C
KIT EVAL RT EVENT RECORD DS1678 datasheet.pdf
IC ADC SNGL 12BIT 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
0201 S HI FREQ CAP DESIGNER KIT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 41MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf