Xilinx XCS40-3PQ208I
XCS40-3PQ208I picture photo
Mfg. Part Number
XCS40-3PQ208I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 169 I/O 208PQFP
Datasheet Download
XCS40-3PQ208I.pdf
Availability of XCS40-3PQ208I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCS40-3PQ208I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS40-3PQ208I
Internal Part NumberEIS-XCS40-3PQ208I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®
Number of LABs/CLBs784
Number of Logic Elements/Cells1862
Total RAM Bits25088
Number of I/O169
Number of Gates40000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS40-3PQ208I
Related LinksXCS40-, XCS40-3PQ208I Datasheet, Xilinx Distributor
XCS40-3PQ208I Details Description
Related parts for XCS40-3PQ208I
INCREMENTAL ENCODER 12MM METAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB datasheet.pdf
IC SIGNAL PROCESSOR 44-TQFP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BOARD DEMO 25MSPS LTC2170-12 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 14CKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.205 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 12W datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A SMV datasheet.pdf