Xilinx XCV1000-5FG556C
XCV1000-5FG556C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000-5FG556C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV1000-5FG556C.pdf
Availability of XCV1000-5FG556C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV1000-5FG556C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000-5FG556C
Internal Part NumberEIS-XCV1000-5FG556C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV1000-5FG556CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV1000-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV1000-5FG556C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV1000-5FG556C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV1000, XCV1000-5FG556C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000-5FG556C Details Description
Related parts for XCV1000-5FG556C
IDC CABLE- ASS34A/ AE34M / ASS34 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE MMCX/MMCX R/A RG-178 12" datasheet.pdf
ACCY MOUNT 3/8 RG58U MNUHF datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 15.75"W datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-21 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 3.05 OHM datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf