Xilinx XCV100E-6PQ240I
XCV100E-6PQ240I picture photo
Mfg. Part Number
XCV100E-6PQ240I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 158 I/O 240PQFP
Datasheet Download
XCV100E-6PQ240I.pdf
Availability of XCV100E-6PQ240I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV100E-6PQ240I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV100E-6PQ240I
Internal Part NumberEIS-XCV100E-6PQ240I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs600
Number of Logic Elements/Cells2700
Total RAM Bits81920
Number of I/O158
Number of Gates128236
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV100E-6PQ240I
Related LinksXCV100E, XCV100E-6PQ240I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV100E-6PQ240I Details Description
Related parts for XCV100E-6PQ240I
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CPC34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25V 50MA TO-92 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 2W AC NC 2M datasheet.pdf