Xilinx XCV100E-7FG256C
XCV100E-7FG256C picture photo
Mfg. Part Number
XCV100E-7FG256C
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XCV100E-7FG256C.pdf
Availability of XCV100E-7FG256C
QUANTITY
XCV100E-7FG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV100E-7FG256C
Internal Part NumberEIS-XCV100E-7FG256C
Standard Package90
Total RAM Bits81920
Number of I/O176
Number of Gates128236
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV100E-7FG256C
Related LinksXCV100E, XCV100E-7FG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV100E-7FG256C Details Description
Related parts for XCV100E-7FG256C
CONN HEADER 2MM SNGL STR 38POS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf