Xilinx XCV150-6BG256C
XCV150-6BG256C picture photo
Mfg. Part Number
XCV150-6BG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 180 I/O 256PBGA
Datasheet Download
XCV150-6BG256C.pdf
Availability of XCV150-6BG256C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV150-6BG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV150-6BG256C
Internal Part NumberEIS-XCV150-6BG256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®
Number of LABs/CLBs864
Number of Logic Elements/Cells3888
Total RAM Bits49152
Number of I/O180
Number of Gates164674
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV150-6BG256C
Related LinksXCV150-, XCV150-6BG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV150-6BG256C Details Description
Related parts for XCV150-6BG256C
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC STD 25MA 15VDC datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG TIN MTA100 IDC datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 1% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf