Xilinx XCV600E-7BGG560I
XCV600E-7BGG560I picture photo
Mfg. Part Number
XCV600E-7BGG560I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 316 I/O 432MBGA
Datasheet Download
XCV600E-7BGG560I.pdf
Availability of XCV600E-7BGG560I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV600E-7BGG560I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV600E-7BGG560I
Internal Part NumberEIS-XCV600E-7BGG560I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV600E-7BGG560IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-E Family 186.624K Gates 15552 Cells 400MHz 0.18um Technology 1.8V 560-Pin Metal BGA
SeriesXCV600E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA-560
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV600E-7BGG560I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV600E-7BGG560I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategorySpecial equipment devices and IC
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV600E-, XCV600E-7BGG560I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV600E-7BGG560I Details Description
Related parts for XCV600E-7BGG560I
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 432 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.92 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 909K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS 4PNP DARL 60V 2A 10-SIP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf