XMOS XL208-128-TQ128-I10
XL208-128-TQ128-I10 picture photo
Mfg. Part Number
XL208-128-TQ128-I10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 128KB RAM 128TQFP
Datasheet Download
XL208-128-TQ128-I10.pdf
Availability of XL208-128-TQ128-I10
QUANTITY
XL208-128-TQ128-I10 Order Process
Ship out your order
Specifications of XL208-128-TQ128-I10
Internal Part NumberEIS-XL208-128-TQ128-I10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXL
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 8-Core
Speed1000MIPS
Connectivity-
Peripherals-
Number of I/O88
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case128-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package128-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XL208-128-TQ128-I10
Related LinksXL208-128, XL208-128-TQ128-I10 Datasheet, XMOS Distributor
XL208-128-TQ128-I10 Details Description
Related parts for XL208-128-TQ128-I10
CAP CER 3300PF 250VAC Y5V SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONN HEADR 10PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 4POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5GHZ ISM SMD datasheet.pdf
EARTH LEAKAGE RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.27A 10 MOHM TH datasheet.pdf