Omron XM2C-2542-132L
XM2C-2542-132L picture photo
Mfg. Part Number
XM2C-2542-132L
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
XM2C-2542-132L.pdf
Availability of XM2C-2542-132L
QUANTITY
XM2C-2542-132L Order Process
Ship out your order
Specifications of XM2C-2542-132L
Internal Part NumberEIS-XM2C-2542-132L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesXM2C
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XM2C-2542-132L
Related LinksXM2C-25, XM2C-2542-132L Datasheet, Omron Distributor
XM2C-2542-132L Details Description
Related parts for XM2C-2542-132L
ADAPTER PROGRAMMER 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH SPST 12 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.50MM 4POS datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf