Infineon Technologies XMC4100F64K128ABXQSA1
XMC4100F64K128ABXQSA1 picture photo
Mfg. Part Number
XMC4100F64K128ABXQSA1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128K FLASH 64-LQFP
Datasheet Download
XMC4100F64K128ABXQSA1.pdf
Availability of XMC4100F64K128ABXQSA1
QUANTITY
XMC4100F64K128ABXQSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of XMC4100F64K128ABXQSA1
Internal Part NumberEIS-XMC4100F64K128ABXQSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXMC4000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, I²S, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.13 V ~ 3.63 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-64-19
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMC4100F64K128ABXQSA1
Related LinksXMC4100F64, XMC4100F64K128ABXQSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
XMC4100F64K128ABXQSA1 Details Description
Related parts for XMC4100F64K128ABXQSA1
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE 10A 250 FAST-ACT 6.3X32MM datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/04/180 SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.65A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
JUMPER PLUG 6POS SING ROW datasheet.pdf