Cree Inc. XMLBWT-00-0000-000HS60F8
XMLBWT-00-0000-000HS60F8 picture photo
Mfg. Part Number
XMLBWT-00-0000-000HS60F8
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD
Datasheet Download
XMLBWT-00-0000-000HS60F8.pdf
Availability of XMLBWT-00-0000-000HS60F8
QUANTITY
XMLBWT-00-0000-000HS60F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of XMLBWT-00-0000-000HS60F8
Internal Part NumberEIS-XMLBWT-00-0000-000HS60F8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XM-L2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2850K
Flux @ 85°C, Current - Test191 lm (182 lm ~ 200 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max3A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package2.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMLBWT-00-0000-000HS60F8
Related LinksXMLBWT-00-00, XMLBWT-00-0000-000HS60F8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XMLBWT-00-0000-000HS60F8 Details Description
Related parts for XMLBWT-00-0000-000HS60F8
JUMPER-H1505TR/A3048S/H1505TR 2" datasheet.pdf
KEY FOB ABS BLK 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5A DPAK datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf