Cree Inc. XMLBWT-02-0000-000PS40F8
XMLBWT-02-0000-000PS40F8 picture photo
Mfg. Part Number
XMLBWT-02-0000-000PS40F8
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD
Datasheet Download
XMLBWT-02-0000-000PS40F8.pdf
Availability of XMLBWT-02-0000-000PS40F8
QUANTITY
XMLBWT-02-0000-000PS40F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of XMLBWT-02-0000-000PS40F8
Internal Part NumberEIS-XMLBWT-02-0000-000PS40F8
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2850K
Flux @ 85°C, Current - Test168 lm (164 lm ~ 172 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test84 lm/W
CRI (Color Rendering Index)85
Current - Max3A
Thermal Resistance of Package2.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMLBWT-02-0000-000PS40F8
Related LinksXMLBWT-02-00, XMLBWT-02-0000-000PS40F8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XMLBWT-02-0000-000PS40F8 Details Description
Related parts for XMLBWT-02-0000-000PS40F8
CORD BANANA PLUG R/A 24" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58A UHFM datasheet.pdf
LED XPC 480NM BLUE 30.6LM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLUE 1000' datasheet.pdf