Honeywell Sensing and Productivity Solutions XPC100DC
XPC100DC picture photo
Mfg. Part Number
XPC100DC
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
XPC DIFF GAUGE VACCUM GAUGE
Datasheet Download
XPC100DC.pdf
Availability of XPC100DC
QUANTITY
XPC100DC Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC100DC
Internal Part NumberEIS-XPC100DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesXPC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (12V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply3 V ~ 16 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC100DC
Related LinksXPC1, XPC100DC Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
XPC100DC Details Description
Related parts for XPC100DC
JUMPER-H1501TR/A3048W/H1501TR 3" datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .230" datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ECL 2/4/8 16SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLR LI-ION 4.1V 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 3A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 36POS datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" RBW JACKP NI datasheet.pdf