NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC823VR66B2T
XPC823VR66B2T picture photo
Mfg. Part Number
XPC823VR66B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC823VR66B2T.pdf
Availability of XPC823VR66B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC823VR66B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC823VR66B2T
Internal Part NumberEIS-XPC823VR66B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC823VR66B2T
XPC823VR66B2T Details Description
Related parts for XPC823VR66B2T
CONN SPRING 12POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
2X20 CHR BACKLIT LCD 24VDC PWR datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf