Cree Inc. XPCRED-L1-R250-00501
XPCRED-L1-R250-00501 picture photo
Mfg. Part Number
XPCRED-L1-R250-00501
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XPC 630NM RED 56.8LM SMD
Datasheet Download
XPCRED-L1-R250-00501.pdf
Availability of XPCRED-L1-R250-00501
QUANTITY
XPCRED-L1-R250-00501 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPCRED-L1-R250-00501
Internal Part NumberEIS-XPCRED-L1-R250-00501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XP-C
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Wavelength625nm (620nm ~ 630nm)
Flux @ 25°C, Current - Test59 lm (57 lm ~ 62 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Max350mA
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test77 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test35 lm
Thermal Resistance of Package10°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPCRED-L1-R250-00501
Related LinksXPCRED-L1-, XPCRED-L1-R250-00501 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPCRED-L1-R250-00501 Details Description
Related parts for XPCRED-L1-R250-00501
POWER SUPPLY DGTL PROGRAM 0-32V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 35A 600V datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG 6MM P-G datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC PQFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf