Cree Inc. XPCWHT-L1-R250-007E7
XPCWHT-L1-R250-007E7 picture photo
Mfg. Part Number
XPCWHT-L1-R250-007E7
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD
Datasheet Download
XPCWHT-L1-R250-007E7.pdf
Availability of XPCWHT-L1-R250-007E7
QUANTITY
XPCWHT-L1-R250-007E7 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPCWHT-L1-R250-007E7
Internal Part NumberEIS-XPCWHT-L1-R250-007E7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-C
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test71 lm (67 lm ~ 74 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test63 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80 (Typ)
Current - Max500mA
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package12°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPCWHT-L1-R250-007E7
Related LinksXPCWHT-L1-, XPCWHT-L1-R250-007E7 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPCWHT-L1-R250-007E7 Details Description
Related parts for XPCWHT-L1-R250-007E7
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC Y5P 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 4.6A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK datasheet.pdf
WIRELESS RECEIVERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf