Cree Inc. XPEBWT-L1-R250-00BZ6
XPEBWT-L1-R250-00BZ6 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-L1-R250-00BZ6
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-L1-R250-00BZ6.pdf
Availability of XPEBWT-L1-R250-00BZ6
QUANTITY
XPEBWT-L1-R250-00BZ6 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-L1-R250-00BZ6
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-L1-R250-00BZ6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-E2 LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-E2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Flux @ 85°C, Current - Test97 lm (94 lm ~ 100 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80 (Typ)
Current - Max1A
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-L1-R250-00BZ6
Related LinksXPEBWT-L1-, XPEBWT-L1-R250-00BZ6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-L1-R250-00BZ6 Details Description
Related parts for XPEBWT-L1-R250-00BZ6
EVAL BOARD FOR UPC8194K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T7/T9 3.94" datasheet.pdf
RES SMD 988K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 16.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf