Cree Inc. XPGBWT-01-R250-00FE6
XPGBWT-01-R250-00FE6 picture photo
Mfg. Part Number
XPGBWT-01-R250-00FE6
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD
Datasheet Download
XPGBWT-01-R250-00FE6.pdf
Availability of XPGBWT-01-R250-00FE6
QUANTITY
XPGBWT-01-R250-00FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPGBWT-01-R250-00FE6
Internal Part NumberEIS-XPGBWT-01-R250-00FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLamp XP-G2 LED
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-G2 LED
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-G2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Flux @ 85°C, Current - Test126 lm (122 lm ~ 130 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test124 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1.5A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package4°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPGBWT-01-R250-00FE6
Related LinksXPGBWT-01-, XPGBWT-01-R250-00FE6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPGBWT-01-R250-00FE6 Details Description
Related parts for XPGBWT-01-R250-00FE6
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-3PN datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf