Cree Inc. XPGBWT-P1-R250-00AF8
XPGBWT-P1-R250-00AF8 picture photo
Mfg. Part Number
XPGBWT-P1-R250-00AF8
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD
Datasheet Download
XPGBWT-P1-R250-00AF8.pdf
Availability of XPGBWT-P1-R250-00AF8
QUANTITY
XPGBWT-P1-R250-00AF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPGBWT-P1-R250-00AF8
Internal Part NumberEIS-XPGBWT-P1-R250-00AF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLamp XP-G2 LED
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-G2 LED
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-G2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2850K
Flux @ 85°C, Current - Test91 lm (87 lm ~ 94 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
CRI (Color Rendering Index)85
Current - Max1.5A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package4°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPGBWT-P1-R250-00AF8
Related LinksXPGBWT-P1-, XPGBWT-P1-R250-00AF8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPGBWT-P1-R250-00AF8 Details Description
Related parts for XPGBWT-P1-R250-00AF8
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 220MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf