Cree Inc. XPGWHT-L1-R250-00H50
XPGWHT-L1-R250-00H50 picture photo
Mfg. Part Number
XPGWHT-L1-R250-00H50
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
Datasheet Download
XPGWHT-L1-R250-00H50.pdf
Availability of XPGWHT-L1-R250-00H50
QUANTITY
XPGWHT-L1-R250-00H50 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPGWHT-L1-R250-00H50
Internal Part NumberEIS-XPGWHT-L1-R250-00H50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-G
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6200K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test144 lm (139 lm ~ 148 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test142 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1.5A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package4°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPGWHT-L1-R250-00H50
Related LinksXPGWHT-L1-, XPGWHT-L1-R250-00H50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPGWHT-L1-R250-00H50 Details Description
Related parts for XPGWHT-L1-R250-00H50
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 17-20AWG 2.5MM datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
CONN HDR 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EN5394QI datasheet.pdf
OMNIDIRECTIONAL ANTENNA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf