Cree Inc. XPLAWT-02-0000-000LU60F6
XPLAWT-02-0000-000LU60F6 picture photo
Mfg. Part Number
XPLAWT-02-0000-000LU60F6
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD
Datasheet Download
XPLAWT-02-0000-000LU60F6.pdf
Availability of XPLAWT-02-0000-000LU60F6
QUANTITY
XPLAWT-02-0000-000LU60F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPLAWT-02-0000-000LU60F6
Internal Part NumberEIS-XPLAWT-02-0000-000LU60F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-L
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3700K
Flux @ 85°C, Current - Test390 lm (380 lm ~ 400 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test1.05A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test126 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max3A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package2.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPLAWT-02-0000-000LU60F6
Related LinksXPLAWT-02-00, XPLAWT-02-0000-000LU60F6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPLAWT-02-0000-000LU60F6 Details Description
Related parts for XPLAWT-02-0000-000LU60F6
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0 UPD780828 ASSP3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf