Exar Corporation XR1009ISO8MTR
XR1009ISO8MTR picture photo
Mfg. Part Number
XR1009ISO8MTR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC AMP R-R 0.2MA 35MHZ SGL 8SOIC
Datasheet Download
XR1009ISO8MTR.pdf
Availability of XR1009ISO8MTR
QUANTITY
XR1009ISO8MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of XR1009ISO8MTR
Internal Part NumberEIS-XR1009ISO8MTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate27 V/µs
Gain Bandwidth Product20MHz
-3db Bandwidth18MHz
Current - Input Bias370nA
Voltage - Input Offset5mV
Current - Supply208µA
Current - Output / Channel8.5mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V, ±1.25 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR1009ISO8MTR
Related LinksXR1009, XR1009ISO8MTR Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR1009ISO8MTR Details Description
Related parts for XR1009ISO8MTR
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 40A SCREW TERM datasheet.pdf
RES SMD 5.05KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 3POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf