Exar Corporation XRA1402IG16-0B-EB
XRA1402IG16-0B-EB picture photo
Mfg. Part Number
XRA1402IG16-0B-EB
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
GPIO EXPANDER EVAL BOARD
Datasheet Download
XRA1402IG16-0B-EB.pdf
Availability of XRA1402IG16-0B-EB
QUANTITY
XRA1402IG16-0B-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of XRA1402IG16-0B-EB
Internal Part NumberEIS-XRA1402IG16-0B-EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesXRA140x Eval Board (8-Bit) Schematics
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, GPIO Expander
EmbeddedNo
Utilized IC / PartXRA1402IG16
Primary Attributes-
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRA1402IG16-0B-EB
Related LinksXRA1402I, XRA1402IG16-0B-EB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XRA1402IG16-0B-EB Details Description
Related parts for XRA1402IG16-0B-EB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048G/X 8" datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC COMP DUAL SNGL-SUPPLY 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT STR PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf