Murata Electronics North America XRCGB48M000F4M00R0
XRCGB48M000F4M00R0 picture photo
Mfg. Part Number
XRCGB48M000F4M00R0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 45ppm 6pF 100 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
XRCGB48M000F4M00R0.pdf
Availability of XRCGB48M000F4M00R0
QUANTITY
XRCGB48M000F4M00R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCGB48M000F4M00R0
Internal Part NumberEIS-XRCGB48M000F4M00R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXRCGB Series Crystal Resonators
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesXRCGB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±40ppm
Frequency Tolerance±45ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCGB48M000F4M00R0
Related LinksXRCGB48M0, XRCGB48M000F4M00R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
XRCGB48M000F4M00R0 Details Description
Related parts for XRCGB48M000F4M00R0
CAP FILM 0.11UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
ISOTEC SPECIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-838-XWP) datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf