Cree Inc. XRCWHT-L1-R250-006F6
XRCWHT-L1-R250-006F6 picture photo
Mfg. Part Number
XRCWHT-L1-R250-006F6
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD
Datasheet Download
XRCWHT-L1-R250-006F6.pdf
Availability of XRCWHT-L1-R250-006F6
QUANTITY
XRCWHT-L1-R250-006F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCWHT-L1-R250-006F6
Internal Part NumberEIS-XRCWHT-L1-R250-006F6
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XR-C
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3700K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test65 lm (62 lm ~ 67 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Lumens/Watt @ Current - Test53 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max500mA
Viewing Angle90°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package12°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCWHT-L1-R250-006F6
Related LinksXRCWHT-L1-, XRCWHT-L1-R250-006F6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XRCWHT-L1-R250-006F6 Details Description
Related parts for XRCWHT-L1-R250-006F6
IC MUX AMP TRPL 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 25.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.1A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf