Panasonic Electronic Components ECW-H20272HVB
ECW-H20272HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20272HVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2700PF 3% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20272HVB.pdf
Availability of ECW-H20272HVB
QUANTITY
ECW-H20272HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20272HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20272HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20272HVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20272HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20272HVB Details Description
Related parts for ECW-H20272HVB
MODULE EVAL FOR BQ24730 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4SL-N4HFA-DN datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf